Головна | Реєстрація | Вхід | RSSВівторок, 19.03.2024, 12:11

Рокитнівська районна бібліотека для дітей


Меню сайту
Розпорядок роботи
МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ТЕБЕ:
З 9.00 до18.00 щодня
Вихідний день:
Субота.
Останній день місяця - санітарний
Наше опитування
Оцініть наш сайт
Всього відповідей: 617

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
 



Маленьким «чомучкам»

Маленьким «чомучкам»

Чому йде дощ?

     У повітрі у вигляді пари постійно знаходяться водяні крапельки. І коли сонечко гріє, крапельки випаровуються з поверхні води: річок, озер, морів, океанів. Чим тепліше повітря, тим більше пари, холодніше тим більше крапельок. Пам'ятаєш, як закипає чайник? Поки вода холодна або тепла, на його стінках утворюються лише краплі. Коли вода дуже гаряча - з носика чайника виривається пар.

     Крапельки води в повітрі дуже легкі, і вітер вільно переносить їх з одного місця на інше все вище і вище. На висоті крапельки починають примерзати одна до одної, стають важчими і починають падати. Як тільки вони долітають до більш теплого повітря знову роз'єднуються і випаровуються.

 

Чому ковзани ковзають по льоду і не їдуть по гладкому паркету?

     

    Від тертя ковзанів об лід він трішки нагрівається й тане. Саме ця вода під лезами ковзанів допомагає рухатися. А від тертя по паркету, самі розумієте, ніяка вода не з’явиться.

 

 

 

 

Чому ми чхаємо?

     

    Навколо нас літають невидимі хмари пилу. А твій організм влаштований так, щоб не пропустити цей бруд усередину. Коли ти вдихаєш повітря, а разом з ним і пил, його часточки лоскочуть чутливі волосинки всередині носа, й тобі хочеться чхати. Через ніс виштовхується порція повітря разом із брудом. Виходить, що через «ачхи» організм очищує дихальні шляхи.

 

 

 

Чому річки течуть?

    Планета Земля притягує до себе все, що на ній знаходиться. І те, що знаходиться вгорі, якщо стоїть або лежить там неміцно, обов'язково впаде вниз.

     Так відбувається і з річками. Справа в тому, що поверхня Землі зовсім не рівна. На ній є гори, пагорби, височини, галявини, низини. Але навіть окремі частини полян або полів можуть бути вище або нижче.

     Якщо річка бере початок високо в горах, то вона обов'язково спуститься (потече) вниз саме за законом тяжіння Землі. Це може бути різкий спуск - водоспад або поступовий повільний рух все нижче і нижче.

     Всі річки та потічки, протікаючи по землі або під землею, рано чи пізно потрапляють в яке-небудь море або озеро.

 

 

Чому вода в морі солона?

     

    Коли йде дощ, він розчиняє частинки солей, що містяться в ґрунті і кам´янистих породах. Струмочки дощової води потрапляють в річки. Перебіг річки переносить солі в моря. Вода під дією сонця випаровується і випадає на землю у вигляді опадів, але сіль залишається в морі. За мільйони років там її накопичилося достатньо.

 

 

 

Чому листя восени опадає?

     Всі ми знаємо, що навесні рослини випускають на волю свої листочки і квіточки. Влітку вони продовжують цвісти й дають плоди (яблука, вишні, помідори). Що ж відбувається восени?

     Поки було багато сонечка і сонячних променів, маленькі клітінки, з яких складаються всі листочки, росли і зеленіли. Але настає вересень, і клітинам починає не вистачати тепла. Коли тепла мало, листочки починають жовтіти і червоніти. Так задумано природою. Жовті та червоні листки можна побачити не тільки восени, але й влітку, якщо літо холодне. Поступово на вулиці стає все холодніше й холодніше, жовті та червоні листя замерзають, висихають і опадають.

    Природа, до речі, діє дуже розумно. Деревам теж потрібно поспати й підготуватися до наступної весни. Ти ж теж спиш вночі? А у рослин ніч триває довше - цілу зиму.

    Чому дерева не можуть спати, загорнувшись в листочки? Сніг, який випадає взимку, сам окутує рослини, щоб їм було тепло. А якщо сніг лежатиме не просто на гілках, а на листках, то гілкам може стати дуже важко, і тоді рослина зламається і загине. Так що в природі, дійсно, все влаштовано красиво і правильно.

 

Чому сніг білий?

    Причиною цього є сонячні промені. Встановлено, що тіло, що поглинає сонячні промені повністю, здається чорного кольору. І, навпаки, тіло, що відбиває сонячне світло, здається білим. Тому у льоду немає кольору - він безбарвний, оскільки сонячні промені він не відображає і не поглинає, а пропускає їх крізь себе. І кожна сніжинка сама по собі теж могла б пропускати сонячні промені і так само могла б, як і лід, бути безбарвною, якби сніжинки не падали один на одного хаотично. Злипаючись разом, вони перестають пропускати крізь себе сонячні промені, і, більше того, вони починають відображати їх.
    Кожна сніжинка - це величезна кількість мікроскопічних крижаних кристалів з гранями. Сонячний промінь відбивається від цих граней, тому людині сніг бачиться білим. Але чи завжди він білий? Відомі випадки, коли сніг випадав ... кольоровий. Подібний випадок описав ще Ч. Дарвін, який помітив в одній з експедицій, як вкрилися червоними плямами копита мулів. Причиною цьому послужила червона пилок, що знаходилася в повітрі в той момент, коли пішов сніг.

 

Чому ялина взимку і влітку одним кольором?

   

 

    Восени всі дерева скидають своє листя, а лісова красуня ялинка, так і стоїть всю зиму зелена і ошатна. Правду кажуть: взимку і влітку одним кольором.

    Насправді зелені хвоїнки-голки - це видозмінені листки. Хвоїнки такі маленькі і їли їх так багато, що якщо ялинка скине свій колючий наряд, їй не вистачить весни, щоб знову одягнутися в густу хвою. І все ж ялинка, як і всі хвойні дерева, змінює свій зелений наряд, але робить це дуже повільно. Для того щоб змінилися всі старі голки, повинно пройти близько 9 років.

 

 

 

Чому індик сердиться?

   

     Індики - це дуже великі домашні птахи, що досягають ваги 15 кілограм. Свій чепурних, яскравий наряд вони демонструють у шлюбний період, а також тоді, коли сердяться або бачать небезпеку.

    Навесні індик виступає на току перед індичками як справжній франт. Випинає груди кулею, закидає голову назад, на спину. М'ясистий «ріг» на лобі, довга гола шия синіють і блищать, як дорогоцінні сапфіри. Розпустивши колесом хвіст, індик креслить крилами по землі, кружляє навколо індичок і голосно бурмоче: «Гоббель-оббель-оббель...».

 

 

Чому кішки такі охайні?

   

 

 

     Кішки дивовижні чистюлі. Цьому є просте пояснення. Кішки відносяться до хижаків, вони мисливці. Проте кішки не вистежують здобич і не женуться за нею, вони терпляче чекають, зачаївшись в засідці. А щоб полювання виявилася успішною, кішці слід позбутися запаху, щоб не злякати здобич.


Форма входу
Пошук
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Архів записів

Друзі сайту



Рокитнівська ЦСПШБ © 2024 ¦ Розробка та дизайн: Іван Соколов
Хостинг від uCoz